Warto pomyśleć o roślinach, które upiększają go aż do wiosny. O dekoracjach, które go ozdobią. I tym, co pomoże mu przetrwać.
1. Sięgnij po rośliny o ozdobnych liściach
Wybierz krzewy zimozielone, atrakcyjne aż do wiosny. Na balkonie czy tarasie ustaw skrzynki z kiścieniem wawrzynowym, jego liście jesienią zrobią się bordowe. Ale pamiętaj, że to krzew kwasolubny, potrzebuje ziemi np. do roślin wrzosowatych! W ogrodzie posadź ciemnozielony ostrokrzew — wygląda pięknie nawet spod szronu. Albo: ciut podobną mahonię – liście zmieniają kolor na złoty i czerwony. Obojgu wystarczy żyzna, ogrodowa ziemia.
2. Zrób klimatyczne dekoracje
Użyj suchych kwiatów i liści, im nie zaszkodzą nawet mrozy. Kocankę ogrodową zwiąż w bukiety, owiń je papierem pakowym, powieś lub wsuń w wysokie donice. Zasuszone kwiaty hortensji i dalii ułóż w skrzynce, np. wyłożonej suchą pianką florystyczną, Spryskaj lakierem do włosów. Liście klonu przymocuj do łańcucha z lampkami, owiń nim balustradę na balkonie. Ozdobny sznur wykonasz też z miechunki.
3. Zabezpiecz rabaty ściółką
Choćby z… liści, to najnowszy trend wśród ekologicznych ogrodników. Oni nie uważają ich za śmieci, ale wartościowy materiał. Liście na pewno trzeba zgrabić z trawnika, bo go zniszczą. Przenieś je potem na rabaty i pod krzewy — to zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem i utratą wilgoci zimą, wzbogaci też podłoże. Liście możesz zgrabić także poprzez delikatne drzewka, jak magnolia albo szczepione na pniu. Jako ściółkę warto wykorzystać również drobną korę sosnową, najlepiej kompostowaną.
4. Wykorzystaj krzewy piękne i… bez liści
Postaw na takie, które zaskakują niecodziennym kolorem lub oryginalnym kształtem nagich gałązek. Najciekawsze są derenie biały Sibirica oraz Elegantissima, który ma pędy krwistoczerwone, świdwa Midwinter Fire — pomarańczowe albo rozłogowy Flaviramea — zielonożółte. Ale uwagę przykuje też wierzba mandżurska Tortuosa o efektownie poskręcanych gałązkach czy mniej wymagająca od niej robinia akacjowa Tortuosa (może rosnąć i w większym pojemniku).
5. Posadź czym prędzej cebule kwiatów
To ostatni moment, by zdążyć przed przymrozkami. Właśnie jesienią (najpóźniej na początku listopada) sadzi się na rabatach rośliny cebulkowe, które rozkwitają wiosną: hiacynty, narcyzy, krokusy, szafirki, tulipany. Najlepiej wykorzystać do tego plastikowe koszyki — cebule łatwiej będzie wykopać, gdy kwiaty przekwitną i jest większa nadzieja, że nie zniszczą ich np. nomice.
6. Powieś karmniki i budki dla ptaków
To nie tylko ozdoba, która tworzy za oknem magiczny klimat, ale bardzo praktyczny element. W dużych centrach ogrodniczych i sklepach z wyposażeniem ogrodów jest wiele domków dla ptaków. Budki lęgowe najlepiej wieszać jesienią, nawet do końca zimy, wtedy rośnie szansa, że znajdą lokatora. A jeszcze zimą mogą w nich znaleźć schronienie np. sikorki bogatki. Zadaszony karmnik posłuży wielu gatunkom jako jadalnia. Można wybrać model na nóżce czy do zawieszenia. Najlepiej wsypywać do niego gotową mieszankę zimowej karmy. (nasion) dla ptaków.