Znana i ceniona w starożytności rzeżucha, dzisiaj kojarzona jest przede wszystkim ze świętami. Wyhodowana w kolorowych doniczkach i ozdobiona sztucznym kurczakiem, stanowi ozdobę na wielkanocnym stole. Traktując ją, jako jeden z symboli Świąt Wielkanocnych, pomijamy fakt, że roślina jest nieocenionym źródłem witamin i mikroelementów.

Uprawa rzeżuchy

Domowa uprawa rzeżuchy jest niezwykle prosta. Nasiona zalewamy wodą i odstawiamy do czasu, aż zaczną się kleić. Na płaskim talerzu lub doniczce umieszczamy grubą warstwę wilgotnej ligniny i rozprowadzamy klejące nasiona. Ustawiamy doniczkę w zacienionym kącie, pamiętając o częstym zraszaniu. Temperatura powinna oscylować w granicach 18-21°C. Kiełki można zbierać już po 2-3 dniach od wysiania. Po ok. 6-8 dniach kiełki osiągną wysokość 4 cm, po delikatnym przycięciu listków, możliwy będzie drugi zbiór.

Właściwości odżywcze

Listki rzeżuchy to źródło witaminy A, C i K. Roślina zawiera też witaminy z grupy B, witaminę E, PP oraz kwas foliowy i pantotenowy. Duże ilości soli mineralnych: manganu, potasu, magnesu, żelaza, wapnia, siarki i jodu i niewielka ilość cukru oraz białka sprawiają, że roślina polecana jest osobom wycieńczonym, palaczom, i osobom z anemią.

Właściwości lecznicze

Wysoka zawartość witaminy C w roślinie sprawia, że zalecana jest palaczom, u których na skutek nałogu występuje niedobór kwasu askorbinowego. Rzeżucha od lat stosowana jest w medycynie naturalnej, jako lek na pasożyty jelit, a jej działanie dezynfekujące sprawia, że używana była na owrzodzenia skóry. Roślina ma działanie pobudzające apetyt i przyspieszające trawienie. Z uwagi na bogaty skład zalecana jest osobom osłabionym, kobietom w ciąży i dzieciom, Wysoka zawartość wapnia sprawia, że jest rekomendowana osobom z osteoporozą, zwłaszcza tym nietolerującym mleka. Rzeżucha polecana jest chorym na cukrzycę (wspomaga prawidłową pracę trzustki i reguluje poziom cukru), osobom z nadwagą (poprawia trawienie i ułatwia odchudzanie) oraz osobom z problemami oddechowymi, dolegliwościami reumatycznymi i zaburzeniami krążenia.

Rzeżucha dla urody

Zawarta w roślinie siarka wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Sok z rzeżuchy wcierany w skórę głowy pobudza cebulki włosowe i zapobiega łupieżowi. Wyciąg z roślinny stosowany jest na plamy pigmentacyjne (ma działanie wybielające), łojotok i trądzik. Zawarte w listkach minerały pomagają utrzymać w dobrym stanie paznokcie, a duża zawartość witaminy C (naturalny przeciwutleniacz) wspomaga procesy regeneracyjne skóry i spowalnia procesy związane ze starzeniem się organizmu.

Rzeżucha to nieoceniona roślina. Systematycznie spożywana dostarcza organizmowi cennych substancji, wzmacnia i zapobiega niedoborom. Można ją spożywać jako dodatek do kanapek, (posiekana jak szczypiorek i posypana na kanapki zaostrzy i podkreśli ich smak), w formie sałatki lub jako napój regeneracyjny. Ważne, aby nie przekraczać dziennej porcji (3 łyżki rzeżuchy), ponieważ może wywołać podrażnienie.