Posiadanie ogrodu w domu jest jednym z pragnień wielu ludzi, ale w tym samym czasie staje się dużym problemem ze względu na utrzymanie, którego wymaga. Chwasty są stałym zagrożeniem, dlatego zapewne interesuje Cię to, jak szybko i skutecznie się ich pozbyć.

Istnieje wiele powodów, dla których należy usuwać chwasty: uniemożliwiają one rozwój innych upraw, zabierają światło, wodę, glebę i składniki odżywcze z innych upraw, a także rozprzestrzeniają patogeny, które wpływają na zdrowie innych roślin.

Użyj tkaniny ogrodowej

Aby zapobiec zachwaszczeniu działki lub ogrodu, użyj specyficznej tkaniny: najpierw upewnij się, że powierzchnia jest wolna od chwastów, a następnie zabezpiecz ją, rozkładając tę tkaninę. Na koniec przykryj tkaninę warstwą kory, lub mulczu. Stawiając te bariery, zapobiegniesz pojawieniu się chwastów w ogrodzie.

Skuteczne nawożenie kukurydzy – dowiedz się jak to zrobić!

Zagotuj wodę

Jednym  oryginalnych sposobów na pozbycie się chwastów w ogrodzie, który znaleźliśmy w https://magiaogrodow.pl jest wykonanie naturalnego środka chwastobójczego do usuwania chwastów. Praktycznym i prostym przykładem jest zagotowanie wody i dodanie łyżki soli. Po wymieszaniu roztworu wylewamy go na glebę, a efekt będzie natychmiastowy. Ten domowy środek działa zwłaszcza na młode chwasty; z włączeniem soli będzie jeszcze bardziej skuteczny.

Wyrwij chwasty z korzeniami

Najbardziej manualną metodą usuwania chwastów z ogrodu jest ich wyrywanie. Wystarczy, że założysz rękawiczki chroniące Twoje dłonie i zaczniesz je wyrywać Jednak ta technika nie jest tak prosta, jak się wydaje: trzeba wyrywać chwasty z całym korzeniem, a nie tylko wycinać łodygi. Trzeba je mocno i stanowczo chwycić, aby nie pękły i mogły wyjść w całości. Radzimy robić to z pomocą śrubokręta lub noża i po deszczu lub po podlewaniu, ponieważ łatwiej będzie je wyciągnąć.

Mulczuj swój trawnik

Mulcz jest niezbędnym elementem w ogrodzie. Jest to warstwa na ogół organicznego materiału, który jest nakładany na powierzchnię i zapewnia kilka korzyści, takich jak np:

  • Utrzymuje glebę w stanie wilgotnym i chłodnym.
  • Blokuje światło, którego chwasty potrzebują do wzrostu.
  • Poprawia zdrowie i żyzność gleby.

Usuń chwasty papierem

Aby usunąć chwasty z dużych powierzchni, gdzie są tylko one, przykryj je gazetą. W ten sposób pozbawisz je promieni słonecznych i osłabią się na śmierć nie rozmnażając się. Dodatkowo papier ten posłuży do użyźnienia gleby i wzbogacenia jej pod kolejne uprawy.