Warzywa z własnej uprawy są smaczne i zdrowe. Kontrolujemy uprawy od momentu wysiewu nasion do zbiorów, dzięki czemu mamy pewność, że warzywa są ekologiczne. Najczęściej uprawiamy warzywa w gruncie, gdyż jest to najtańsza opcja. Jednak nie zawsze ziemia w ogrodzie jest dobrej jakości. Dlatego też wiele osób decyduje się na uprawę warzyw w skrzyniach. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu z powodzeniem wyhodujemy warzywa dla całej rodziny. 

Uprawa w gruncie czy podwyższone grządki – co wybrać?

W obu przypadkach warzywa uprawia się w ten sam sposób. Różnicą jest jednak to, że w skrzyniach łatwiej jest utrzymać odpowiednie dla roślin warunki. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób. Jeśli pojawi się jakaś choroba wśród roślin, to stracimy plony jedynie w zainfekowanej skrzyni. Pozostałe warzywa powinny przetrwać, gdyż między skrzyniami jest odstęp. Podwyższone grządki sprawdzą się także dla starszych osób. Skrzynie możemy wybudować np. na wysokość 30-50 cm, co ułatwia pracę przy warzywach. Możemy także usiąść na boku skrzyni. Dzięki temu nie będziemy musieli się schylać, co uchroni nas przed bólem kręgosłupa. Minusem tego rozwiązania jest cena. Dla 3-4 osobowej rodziny konieczne będzie około 40-50 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwala wyhodować warzywa, które zaspokoją nasze potrzeby. Koszt budowy skrzyń o takiej powierzchni to nawet kilka tysięcy złotych. Do tego warto doliczyć dobrej jakości ziemię, którą także będziemy musieli zakupić. 

Uprawa warzyw w gruncie nie wymaga dużego nakładu finansowego. Wystarczy przekopać grządkę i rozplanować uprawy. Warto także kupić ziemię ogrodową, którą możemy wymieszać z tą na grządce. Dzięki temu podłoże będzie lżejsze, co ułatwi ukorzenianie się roślin. Szklarnia bądź tunel foliowy także są przydatne w domowej uprawie. Możemy w nich posadzić nowalijki, a także wiele innych warzyw ciepłolubnych takich jak pomidory, ogórki czy papryki. W szklarni możemy uprawiać warzywa na kilka sposobów. Dobrze sprawdzi się uprawa w gruncie, skrzyniach, a nawet donicach.