Gołąbki diamentowe, niewielkie urocze ptaki, pochodzą z Australii. W naturalnym środowisku ptaki, które maksymalnie osiągają ok. 20 cm długości, najczęściej przebywają w gęstych krzewach, które położone są blisko zbiorników wodnych. Samiczka wyglądem przypomina samca, jednak jest nieco mniejsza, samce natomiast posiadają charakterystyczną obwódkę wokół oczu w kolorze pomarańczowym. Najczęściej upierzenie gołąbków diamentowych określa się jako połączenie koloru szafirowego oraz srebrnego, stąd też zapewne nazwa tego gatunku. Gołąbki te najczęściej preferują niewielkie kolonie, które spotkać można niemal wszędzie oprócz terenów mocno zalesionych. W przypadku tego gatunku istnieje dość duże rozróżnienie w długości życia osobników, ponieważ o ile na wolności gołąbek diamentowy przeżyje maksymalnie 4 lata, o tyle w hodowli może dożyć nawet 25 lat. Hodowcy przedstawicieli tego gatunku gołębiowatych, mogą wystawiać swoje gołębie w przeznaczonych do tego konkursach.

Jeżeli zamierzamy hodować gołąbki diamentowe, będziemy musieli przygotować dla nich klatkę. Bardzo ważne jest to, żeby na dnie klatki pozostawić grubą wartę piasku, ponieważ znaczną część dnia gołąbki spędzają właśnie tam. Nie znaczy to oczywiście, że możemy zapomnieć o żerdziach, które zależnie od wielkości klatki, muszą być przynajmniej dwie. Istotna również będzie temperatura, w której będziemy trzymać swoje gołębie, ponieważ akurat ten gatunek niezbyt dobrze znosi chłodne miejsca, więc temperatura poniżej 150C będzie zdecydowanie za niska. Jeżeli będziemy chcieli, aby nasze gołębie się rozmrażały, to możemy mieć pewność, że jeżeli w klatce będzie zbyt chłodno, to na pewno nie doczekamy się jaj.

Dorosłym osobnikom podaje się przede wszystkim mieszanki nasion, w których nie powinno zabraknąć prosa, siemienia lnianego oraz np. nasion sałaty. Taka dieta bezwzględnie musi być uzupełniana zielonymi roślinami. Pisklęta wymagają tego, żeby podawać im białko zwierzęce, a wielu hodowców podkreśla, że mieszanka jajeczna w zupełności wystarczy. Gołąbki diamentowe należą do ptaków niezwykle spokojnych, nawet wtedy, kiedy przebywają z innym gatunkiem. Dlatego też, należy bardzo ostrożnie dobierać inne gatunki, aby te, nie skrzywdziły naszych gołąbków. Na szczęście akurat ten gatunek gołębiowatych dogaduje się dobrze z większością przedstawicieli spokojniejszych gatunków. Zdarzyć się może jednak, że samce będą agresywne wobec samic, które wysiadują jaja.

Wtedy trzeba na jakiś czas odizolować samca, a w skrajnych przypadkach nawet odizolować go zupełnie lub dokupić kolejną samicę lub parkę.